Únik vody v domě aneb brouzdaliště pro děti


Každý z vás dobře ví, že voda je nezkrotný živel, a že spoutat ji tak, aby nám byla prospěšná, není jen tak. Kupříkladu v takovém rodinném domě – máte tu zavedené vodovodní potrubí, kudy voda proudí pod určitým tlakem, a můžete s ní nakládat podle libosti. Stačí otočit pákovou baterií nebo kohoutkem a máte k dispozici to, o čem se lidem ve středověku ani nesnilo. Jenže co když se voda odpoutá od svého hostitele a začne pronikat tam, kam nemá? Zastavit unikající vodu ve zdivu holýma rukama je nemožné a hlavně se vám toto může přihodit ve zcela neočekávaném okamžiku.

vodoměr v domě

Drsné přivítání

Máte již namířeno domů z práce a těšíte se, až si konečně odpočinete? Pak vás možná obrazně i doslova řečeno zchladí otevření vstupních dveří. Za jejich prahem vás přivítá dětský rybníček. Pokud se vám něco podobného opravdu stane, zpozorněte a hlavně nepanikařte – v panice si lidé mohou přivodit i smrtelný úraz, anebo zavinit značnou majetkovou újmu. Co tím máme konkrétně na mysli? Rozhodně se nepokoušejte urychleně do interiéru proniknout a začít likvidovat následky škod. Tím spíše ne naboso, kdy se vyzujete z tenisek, svléknete ponožky a s hadrem a kbelíkem se začnete zbavovat dětského brouzdaliště. V první řadě vypněte hlavní jistič – přívod elektřiny, protože může voda proniknout do elektroinstalace a odtud skrze vodivé prostředí vás usmrtit.

vodovodní potrubí

Teprve po odpojení elektroinstalace volejte instalatérský havarijní servis, který zhruba do hodiny přijede a pustí se do vyhledávání úniku vody. Instalatéři si v takové situaci poradí na profesionální úrovni, využijí akustické tyče Hykron nebo formovací plyn a závadu objeví rychle a přesně i bez nutnosti demolovat omítku a zdivo, což je postrachem každé domácnosti. Tyto metody snižují nutnost náročného stavebního zásahu v obytném prostoru na minimum.