Auto a epilepsie


Automobil má v dnešní době úplně každý. Nebo ne? Samozřejmě, že jsou lidé, kteří nemají automobil, protože ho nechtějí anebo jsou třeba zdravotně nezpůsobilí. Jednoduše nemohou řídit. A mezi zdravotní nezpůsobilost se řadí například opravdu špatný zrak anebo také různé epileptické záchvaty. Tohle právě měla moje kamarádka. Moje kamarádka měla opravdu silné dioptrie a potom také měla epileptické záchvaty, ale přesto si udělala řidičské oprávnění. Já právě absolutně nechápu, jak ji mohl její praktický lékař dovolit si udělat řidičské oprávnění. Moje kamarádka dala zbytečně za řidičák patnáct tisíc korun a potom jí ho po půl roce vzali, protože paní neuroložka dala vědět, že má epileptické záchvaty, takže potom z úřadu jí přišel dopis, že musí odevzdat řidičské oprávnění z důvodu zdravotní nezpůsobilosti.

Bez auta bych se opravdu zbláznila.

Ani nevíte, jak moje kamarádka nadávala a jak byla opravdu hodně naštvaná. Já vím, že kamarádka si měla zjistit dříve, že jako epileptička nemůže mít řidičské oprávnění, navíc ani nebyla na oční a neptala se, jestli přes svoji zrakovou vadu může mít řidičské oprávnění. Bylo to docela smutné. Já jsem si říkala, že kdybych tohle zažívala já, tak bych si určitě stěžovala. Stěžovala bych si na lékaře, proč on mi nechal dovolit si udělat řidičské oprávnění, když potom mi stejně řidičák vezmou. Ano, i tak mi to bylo divné, že moje kamarádka, která je epileptička, tak mohla mít řidičské oprávnění.

Jsem ráda, že mohu mít automobil.

Jenomže jsem raději byla ticho, abych kamarádku nějak nenaštvala nebo třeba abych ji neodradila. Ale nyní toho lituji. Lituji toho zpětně, protože jsem tohle kamarádce měla říct. Měla jsem jí říct, ať se někoho zeptá a ať si ověří, jestli ona jako epileptička může mít i řidičské oprávnění, i když logicky to to zní absolutně jasně, že když má někdo epileptické záchvaty, tak by vůbec neměl řídit ani kolo a natož automobil. Vezměte si, kdybyste třeba automobilem jeli někde kolem přechodu, potom byste dostali epileptický záchvat a srazili třeba lidi na přechodu. Řeknu vám, že tohle bych si já vyčítala opravdu do konce života.