Co vše nám prozradí obchodní rejstřík


Pokud si založíme firmu, pak jednou z našich povinností bude zaregistrovat ji na příslušných úřadech. Tím získáme nejen povolení ji užívat, ale také ochrannou známku a také zápis v rejstříku. A právě ten může být důležitější, než si mnozí myslí.

Obchodní rejstřík existuje již mnoho let. Je to místo, kde lze najít jakoukoliv právnickou osobu, existující na našem území. Je jedno, zda se jedná o živnostníka či klasickou firmu, vždy zde musí mít zápis. A ten nám může poměrně mnoho prozradit.

firmy chtějí hlavně vydělat peníze

Samozřejmě zde najdeme především název dané firmy. Podle něj můžeme i vyhledávat, takže snadno najdeme tu, kterou potřebujeme. A ačkoliv jsou některé z nich známé spíše pod zkratkou (například ČEDOK), zde najdeme jejich plné jméno.

Pak je tu i jejich Identifikační Číslo Obchodníka, tedy IČO. To je důležité ve styku mezi dvěma právnickými osobami, bez něj nemůže firma existovat. I podle něj je možné vyhledávat, takže pokud vám například někdo dá vizitku a vy nenajdete jméno dané firmy, můžete zkusit ještě jeho IČO. V případě, že nenajdete ani to, si můžete být jisti, že se jedná o podvodníka.

zápis do obchodního rejstříku

Mezi dalšími údaji je i datum založení. I to nám může pomoci. Pokud například hledáme důvěryhodnou firmu, pak se nejspíše obrátíme na tu, která na trhu působí déle, než na tu, která byla založena doslova před měsícem.

Všechny tyto údaje nám pak mohou pomoci udělat si správný obrázek o dané konkrétní firmě, než se rozhodneme s ní navázat spolupráci. To může být pro nás výhodné, neboť takto odfiltrujeme ty, kterým nelze příliš důvěřovat.

Také v případě, že z nějakého důvodu podáváme podnět na Českou obchodní inspekci, je vhodné tam uvést veškeré údaje. A právě s tím nám může obchodní rejstřík pomoci. Jedná se tedy o poměrně užitečnou záležitost, která mnoha lidem usnadní život. Jistě, lze se bez něj obejít, avšak bylo by to o dost těžší.