Schodiště jako součást zdravého životního stylu


Vyznavači zdravého životního stylu vyhledávají různá motivující prostředí, aby zapracovali na sobě a zlepšili to, co se ještě zlepšit dá. Navštěvují prodejny zdravé výživy, posilovny, bazény, wellness centra a mnoho dalších zázemí pro poskytování zajímavých a přínosných služeb, ale také za ně utrácí spoustu peněz. Stává se, že aby si udrželi svůj vysoký životní standard, musí zároveň vydávat mnoho energie na výdělek a zaneprázdnění pracovní činností je pak vhání do začarovaného kruhu, v němž se organismus nestačí dostatečně regenerovat.

schodiště v domě

Tímto vám jen chceme naznačit, že existují i docela levné metody, jak účinně podpořit duševní i fyzickou kondici, a jak poskytnout svému tělu i dostatek klidu a volného času pro zábavu. Jednou z těch mimořádných, ale zároveň dobře dostupných a levných „věcí“ jsou i schody. Docela obyčejné schody na vašem domovním schodišti.

muž a žena na schodech

Necháte-li si zhotovit schodiště přímé, lomené či spirálové, a co se týče konstrukčního zajištění, s podpěrou nebo samonosné, každé z nich vám vyplní to, co mnoho lidí přehlíží nebo vůbec nevnímá – možnost cvičení a přirozeného pohybu, který schází zejména lidem, žijícím ve městech. Problém spočívá v tom, že typický městský člověk ráno před odchodem do zaměstnání posnídá, následně nastoupí do výtahu, ten jej sveze do přízemí, po několika desítkách metrech chůze po rovině nasedne do auta, v zaměstnání se zas vozí výtahem, cestou domů využije v nákupním centru pohyblivých schodů, a v podstatě neudělá jediný krok, simulující chůzi do kopce. A ta je právě pro naše zdraví klíčová.

Kdo má doma schodiště, měl by po schodech také chodit, a to pravidelně, denně, alespoň několik minut. Možné je využít schodů i pro pohyb se zátěží (v batůžku) a tímto způsobem posilovat dolní končetiny a zlepšit stav svého lymfatického a imunitního systému.