Čištění vzduchotechniky má velký význam


Slyšeli jste již někdy o tom, že se provádí v některých panelových domech či jiných bytových domech čištění vzduchotechniky? A připadá vám to spíše jako okrajová záležitost, protože jsou rozhodně důležitější věci na práci, například zateplit fasádu na zbývající jižní straně objektu, abyste dosáhli maximální finanční úspory nákladů za vytápění?

Toto je jistě chvályhodné řešit, a opodstatněné, ale když zanedbáte revizi vzduchotechniky, může vás vaše liknavé rozhodnutí přijít na mnohem větší peníze, než úspora při vybudované fasádě. Proč tak bijeme na poplach?

Zatímco řemeslníci staví lešení a začínají obkládat váš panelák polystyrenem, z jednoho z bytů unikne do vzduchotechniky ve stoupačce jiskra, která zapálí nános mastného prachu uvnitř potrubí. A jak známo, mastný prach, to je perfektní hořlavina, lepší než papír a někdy se vyrovná i kanystru benzínu, protože při určité koncentraci dokáže explodovat.

bytový dům

Neočekávanou explozi a rozsáhlý požár vzduchotechniky dobře znají některé jednotky hasicího sboru a mohly by vám vyprávět, jak rychle vzplane byt nebo několik bytů ve společné stoupačce. Pokud se požár zjistí pozdě, například jsou-li obyvatelé bytů mimo dům, mohou být škody skutečně nedozírné, a to jen kvůli tomu, že jste čištění vzduchotechniky zanedbali.

velký panelák

Bohužel se revidování těchto zařízení spíše podceňuje nebo se na to zapomíná, a tak je mnoho domů se vzduchotechnikou takovou doutnající nevyhaslou sopkou. Kdy vybuchne, nikdo neví, a jaké budou škody, to se též samozřejmě nedá předem odhadnout. Nebylo by tedy lepší dohodnout se na domovní schůzi a odhlasovat si čištění těchto zařízení od profesionálních firem? Nemusí být v pravidelných intervalech, ale měli byste tento proces zahrnout do společných výdajů, podobně jako revize plynových spotřebičů, kotlů a komínových těles.